Fitness trenér Libor Voborník vícemistr světa NABBA 2007, vytvořeno www.linnetdesign.cz a www.blockart.cz

Proteiny - bílkoviny

Proteiny - bílkoviny

Proteiny - bílkoviny jsou složené z aminokyselin a jsou základním stavebním kamenem každého živého organismu. Proteiny jsou určeny zejména k budování kvalitní svalové hmoty. Proto každý sportovec, který se snaží o nárůst svalové hmoty musí organismu zajistit dostatečný příjem bílkovin. Bílkoviny také zajišťují ochranu svalové hmoty před její devastací a neméně důležitou regeneraci svalů po zátěži. Proteiny se vyznačují vysokým obsahem bílkovin a to mezi 50 a 96%. Jejich příjem zajišťuje novotvorbu, růst a ochranu svalové hmoty. Jejich uplatnění je především mezi sportovci silových a silově-vytrvalostních sportů a osob s nedostatečným příjmem bílkovin.

Proteiny by měly být podávány v menší dávce po zátěži, zejména rychle vstřebatelný syrovátkový izolát, nejlépe hydrolyzát.

Dále je vhodné podávat proteiny těsně před spaním, kdy vhodně zvoleným proteinovým suplementem můžeme tělu zajistit pozitivní dusíkovou bilanci a regeneraci. Nejvhodnějším proteinem na noc je micelární kasein nebo vícesložkový protein.

Další možností užívání proteinového koktejlu je první jídlo po probuzení, rychlý syrovátkový izolát – 90% bílkovin.

Dále kdykoliv během dne, záleží na celkové dávce bílkovin a načasování stravy. Zde postačí syrovátkový koncentrát (cca 75% bílkovin).

Proteinové koktejly pouze doplňují celkovou denní dávku bílkovin a měly by ji tvořit asi z 1/3.


(c) 2019 Libor Voborník | Info o webu